تبلیغات
"> "> خاک پاک مادری -- لفور - مطالب اسفند 1392

نتیجه نظرسنجی شماره 12

از همه ی دوستان و عزیزانی که از دهم دی ماه تا امروز در نظرسنجی وبلاگ ما در رابطه با عملکرد چند ماهه ی دولت دکتر روحانی شرکت کردند متشکریم و نتیجه ی این نظر سنجی رو خدمتتون تقدیم می کنیم .
ضمن اینکه از همه ی عزیزان خواهش می کنیم تا در نظر سنجی جدید ما در رابطه با مرحله دوم طرح هدفمندی یارانه ها هم ، حتما شرکت کنند .

آیا شما دولت جدید را در انجام وظایفش موفق می دانید ؟


بله                               08 / 32  %               17  رأی

خیر                              74 / 37               20  رأی

هنوز زود است               19 / 30                16  رأی
موضوع: عمومی، سیاسی - اجتماعی ،
برچسب ها: نظرسنجی درباره ی دولت، بررسی عملکرد دولت، نظرسنجی از مردم، طبیعت زیبای سوادکوه لفور بورخانی، مرحله دوم طرح هدفمندی یارانه ها، یارانه و سبد کالا، حسین درزی بورخانی،
[ 1392/12/23 ] [ 15:37 ] [ حسین درزی بورخانی ]

پارهلیا چیست ؟

مردم بسیاری از نقاط چین هنگام غروب وقتی سه خورشید را در آسمان دیدند وحشت كرده و تصور كردند كه این آغاز پایان جهان است .
در حالی كه مشاهده سه خورشید یك پدیده آب و هوایی به نام « پارهلیا » یا « سانداگ » و همان پدیده خورشید كاذب است .
این پدیده هنگامی رخ می دهد كه خورشید نزدیک به افق بوده و نور آن از ابرهای پراکنده در ارتفاع بالا بتابد و بلورهای یخ ِ موجود درهوا نور آن را بشکنند .
به هر حال ، ترس چینی ها از این پدیده ی عادی آب و هوایی بی مورد بود .


http://s5.picofile.com/file/8115523468/%D9%BE%D8%A7%D8%B1%D9%87%D9%84%DB%8C%D8%A7.jpg
موضوع: علمی - آموزشی،
برچسب ها: حسین درزی بورخانی، پارهلیا یا سانداگ، آشنایی با موضوعات نجومی، سه خورشید در آسمان، پارهلیا یا سانداگ چیست ؟، خورشید کاذب چیست ؟،
[ 1392/12/18 ] [ 23:50 ] [ حسین درزی بورخانی ]

بوی جوی مولیان -- قسمت ششم


بعد از شام آقای آرام پیشنهاد داد که بیرون برویم و گشتی توی شهر بزنیم که هم غذایمان هضم شود و هم با خیابان های اطراف هتل آشنا شویم . رفتیم . باران نم نم می بارید . هوا اما سرد نبود و قدم زدن زیر باران می چسبید . مهدی یواشکی زیر گوشم گفت : « شاعر ! هوا خیلی شاعرانه است ، نه ؟ خوشت می آید ؟ » . گفتم بله ... خیلی ... و اضافه کردم :

« زنده شد در من دوباره

قصه های پیر باران

چتر را بر سر گرفتن

راه رفتن ، زیر باران »

http://s4.picofile.com/file/7732020428/boye_bahar.jpg

مشاهده ادامه مطلب


موضوع: کتاب و کتاب خوانی ،
برچسب ها: حسین درزی بورخانی، سفرنامه تاجیکستان، جعفر ابراهیمی شاهد، شاعران معاصر مازندران و سوادکوه، کانون پرورش فکری کودکان،
[ 1392/12/16 ] [ 21:15 ] [ حسین درزی بورخانی ]

زلال‌ترین آب رودخانه ای جهان

به جرات می‌توان گفت، رود « ورتساسکا» در سوئیس یکی از زلال‌ترین رودهای جهان است ، بگونه‌ ای که به راحتی می‌توان کف این رودخانه را دید .
آب رودخانه « ورتساسکا » از دید آب شناسی حاوی باکیفیت ترین آب جهان است و تا عمق 50 متری این رودخانه به دلیل زلال بودن بیش از حد آب کاملا مشخص و قابل رویت است . آب این رودخانه چنان زلال است که به راحتی می‌توان کف آن را دید و همین ویژگی آن موجب شده تا سالیانه هزاران گردشگر را به خود جذب کند .

تصاویری از این رود زیبا را میتوانید مشاهده کنید:

http://s5.picofile.com/file/8115427518/ورتساسکا.jpg


http://s5.picofile.com/file/8115427734/ورتساسکا_2.jpg

با تشکر از جناب رضا مرادی .
موضوع: علمی - آموزشی،
برچسب ها: حسین درزی بورخانی، زلال‌ترین آب رودخانه ای جهان، رودخانه ورتساسکا، آشنایی با رودخانه های سوئیس، سوئیس کشور دریاچه ها کجاست ؟، آشنایی با رودخانه های لفور سوادکوه،
[ 1392/12/11 ] [ 15:10 ] [ حسین درزی بورخانی ]

بوی جوی مولیان -- قسمت پنجم

حس کودکانه ام به من می گفت که آرام با آنکه ظاهرا از اینکه در این مدت راهنمای ما خواهد بود خوشحال است ، اما قلبا چندان خوشنود نیست از این بابت . البته دلیل ناراحتی اش را هم به زودی فهمیدیم .

آرام خیلی خوب فارسی حرف می زد و روی هم رفته آدم سر و زبان داری هم بود . مهدی که معمولا فضولی اش گل می کرد ، به او گفت : « آقای آرام ، شما فارسی را خیلی خوب و درست مثل  ِ ما ایرانی ها حرف می زنید ! لهجه ی تاجیکی اصلا ندارید ! کجایی هستید ؟ » .


http://s5.picofile.com/file/8115270992/%D8%A8%D9%88%DB%8C_%D8%AC%D9%88%DB%8C_%D9%85%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%A7%D9%86_5.jpg

ادامه مطلب


موضوع: کتاب و کتاب خوانی ،
برچسب ها: حسین درزی بورخانی، خاطرات سفر به تاجیکستان، آشنایی با مردم و فرهنگ تاجیکستان، شعر های جعفر ابراهیمی شاهد، آشنایی با شاعران معاصر سوادکوه، آشنایی با شاعران لفور بورخانی نفتچال قاضی کلا،
[ 1392/12/10 ] [ 07:45 ] [ حسین درزی بورخانی ]

سقوط مرگبار در هراز و «شرم شرقی»!

« دیروز خبر سقوط اتوبوسی را به دره جاده هراز خواندم که طی آن بیست نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شده بودند و گویا علت حادثه ، صحبت راننده با موبایل بوده است . شاید اگر کسی در آن اتوبوس و در آن جاده پرپیچ و لغزنده مودبانه و محکم به راننده تذکر می‌داد که اینجا جای صحبت با موبایل نیست، آن اتوبوس و سرنشینانش سالم به مقصد می‌رسیدند. آیا باز هم « خجولی » جان گرفته است ؟»

چند وقت پیش مستندی می‌ دیدم که به ماجرای سقوط یک هواپیما می‌ پرداخت. هواپیما ، از فرودگاهی در مصر برخاسته بود و فقط دقایقی بعد، کنترل هواپیما از دست خلبان خارج شده بود و این پرنده آهنین با بیش از ۱۰۰ مسافر، در دریای سرخ سقوط  کرده و همه مسافران و خدمه‌ اش کشته شده بودند .
بیایید این دو موضوع را با کمک هم به یکدیگر وصل کنیم .

http://media.isna.ir/content/isna-4-266.jpg/4

مشاهده ادامه مطلب


موضوع: عمومی،
برچسب ها: استفاده از تلفن همران در رانندگی، آمار تصادفات رانندگی، آمار حوادث هوایی، تلفات جاده ای در کشور، تصادف رانندگی در جاده هراز،
[ 1392/12/1 ] [ 19:47 ] [ حسین درزی بورخانی ]